Gaziantep Veteriner Kliniği Seçerken
  • 0

Gaziantep Veteriner Kliniği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvan sahipleri ilk kez veteriner kliniği seçimi yapıyorlarsa kararsız ve hatta biraz gergin olabilirler. Veteriner kliniği tercihi bir arkadaş tavsiyesiyle yapılabilir. Ancak çevrenizde bu konuda tavsiyede bulunacak bir evcil hayvan sahibi yoksa detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Peki, veteriner hekim seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Konum

Birçok evcil hayvan sahibi klinik seçerken evine yakın konumda bir klinik arar. Bu oldukça mantıklı da bir davranıştır. Acil durumlarda hemen gidilir ve zamandan tasarruf edilir. Özellikle kediler uzun mesafe araba yolculuklarından pek hoşlanmaz ve zaten stresli bir süreç olan veteriner muayenesinde daha da gergin olabilir. Eve yakın bir konumda iyi bir veteriner kliniği varsa bingo!

Ulaşılabilirlik

Kişi evcil hayvanını yeni sahiplendiyse aklında birçok soru olur. Zaman zaman da bunları veterinere sorma ihtiyacı hisseder: “Bu ilacı nasıl kullanmalıyız” “Mama yedikten sonra kustu” “Davranışlarında bir değişiklik var” gibi çeşitli sorulara yanıt arar. Cevap bulmak için de veterinerine ulaşır. Ulaşabiliyor ve tatmin edici cevaplar alabiliyorsa çok güzel. Ancak hayvan hastanesi genel olarak yoğun oluyorsa, sadece belirli saatlerde çalışıyorsa, telefonuna sürekli bakamıyor sonra dönüş yapmıyorsa belki de yeni bir klinik aramak gerekir. Birden fazla veterinerin çalıştığı klinikleri tercih etmek bu noktada iyi bir karar olur. Çünkü bir hekim ameliyatta, izinde, kongrede vs. olabilir ve kendisine ulaşılamayabilir. Bu durumda diğer veteriner hekimle sorununuzu gidermek mümkün olacaktır.

Tecrübe

Gerekli eğitim ve deneyim her zaman çok önemlidir. Hatta bir canlının hayatını emanet ediyorsak veteriner kliniği seçiminde şüphesiz en önemli unsur da budur. Bu sebeple veteriner hekimin tecrübesine ve eğitim geçmişine bakmakta fayda vardır.

İlgi

Veteriner kliniğinin size ve evcil hayvanınıza gösterdiği ilgi, ayırdığı muayene süresi, sorularınızı detaylı cevaplayıp cevaplamadığı bir diğer önemli unsurdur. Özellikle muayene sırasında gergin olan kedi dostlarımızla ve belki daha da fazla gergin olan sizle kurulan iletişim oldukça kritiktir.

Teknoloji

En iyi tanı ve tedavi için gelişmiş sağlık teknolojileri sahip olmak olmazsa olmazdır. Kliniğin EKG, Dijital Röntgen ve USG gibi cihazlara sahip olup olmadığı (bu cihazların yenilik/eskilik durumu) veteriner kliniği seçimi yapmadan önce mutlaka değerlendirilmelidir.

Evcil Hayvan Sahiplerinin Veteriner Kliniği Seçerken Cevaplamaları Gereken Sorular

  • Klinik temiz mi, konforlu mu?
  • Veteriner hekim, teknisyen, resepsiyon profesyonel mi? Bana yardımcı oldular mı?
  • Klinikte kaç veteriner hekim var? Saat kaça kadar açık?
  • Görüntüleme bu klinikte mi yapılıyor yoksa farklı bir kliniğe mi gitmem gerekecek?
  • Tüm ameliyatlar yapılabiliyor mu? Yoğun bakım ünitesi var mı?
  • Tüm evcil hayvanlarla ilgileniliyor mu? Mesela kuşumu getirmem mümkün mü?
  • Tüy bakımı, tırnak kesimi, diş temizleme gibi hizmetler veriliyor mu?

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *