köpeklerin büyüme süreçleri
  • 0

Köpeklerin Büyüme Süreçleri

Köpeklerin büyüme süreçleri temel olarak üçe ayrılır. Her tür köpeğin ilgiye en çok ihtiyaç duyduğu dönem şüphesiz ilk sekiz aydır. Gelişim süreçleri ırka bağlı olarak değişkenlik gösterebilse de köpekler yetişkin olana dek üç kritik dönemden geçer: yenidoğan, sütten kesilme ve yavruluk.

İlk 21 gün: Yenidoğan

Büyümenin bu ilk aşamasında yavru köpekler günlerinin büyük bir kısmını uyumak ve beslenmekle geçirir. Görme ve işitme duyuları ikinci haftadan itibaren gelişmeye başlar. İlk üç haftada anneleri tarafından beslenen yavrular hızla kilo alır.

3 – 8 hafta: Sütten Kesilme

İletişim ve oyun becerilerinin gelişmeye başladığı dönemdir. Yavru köpekler bu periyotta kardeşleriyle oyun oynamaya, sesli iletişim kurmaya ve kuyruk sallamaya başlar. Işığa ve sese küçük tepkiler verir.

2 – 8 ay:Yavruluk

Bu dönem, yavru köpeklerde davranış gelişimi için oldukça önemlidir. Köpekler bu süreçte sosyalleşmeli ve iyi bir şekilde eğitilmelidir. Beslenmesine dikkat etmek de ayrıca kritiktir. Yetişkin bir köpek olmadan önceki bu son dönem, sağlıklı bir büyüme ve gelişme için epey değerlidir.

8+ ay: Yetişkinlik Dönemi

En başta da belirttiğimiz gibi yavru köpekler, mensup oldukları ırkın özelliklerine bağlı olarak farklı büyüme süreçlerinden geçer. Örneğin çok küçük ırklar 8 ayda tam olgunluğa ulaşabilirken, dev ırkların yetişkin olabilmeleri 2 yaşını bulabilmektedir.

Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru köpekler, yaşamlarının ilk haftalarında sadece anne sütüyle beslenir. Anne sütüyle beslenmeyen, annesinden uzak bir yavru köpeği sahiplendiyseniz anne sütünün yerine süt tozu kullanmanız gerekecektir. Çünkü ilk 6 hafta köpeklerin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir ve bağışıklık, sindirim, kas ve iskelet sistemlerinin gelişmeye başladığı dönemdir. Peki, süt tozu kullanırken nelere dikkat etmeliyiz;

  • Yavru köpeklerin ilk 6 haftada sadece süt ile beslenmesi gerekir.
  • Köpekler için geliştirilen süt tozlarını veterinerinizden temin edebilir ve su ile karıştırarak köpeğinize verebilirsiniz.
  • Hazırladığınız sütün çok sıcak veya soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Sıcaklığı bileğinizde kontrol edebilirsiniz.
  • Köpek biberonu edinmeniz hem sizin hem de küçük dostunuz için besleme sürecini kolaylaştıracaktır.
  • Köpeğinizi beslerken biberonu sıkmamalı, kendisinin emmesine izin vermelisiniz.

Köpeklerde Beslenme Sorunları

Hem yavru hem yetişkin köpeklerde çeşitli beslenme sorunları ile karşılaşılabilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için PanVet Gaziantep Veteriner Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *